על כל פשעים תכסה אהבה

הרבה רעש היה סביב יום העצמאות. נאומים של איחוד מאולץ על תשתית של פירוד. הורדת ידיים. חגיגה של צודקים מול צודקים יותר. זיקוקים של ניצחונות קטנים המרחיקים שמחה אמתית.

ואז, בתוך הקקופוניה הגדולה, בטכס ממלכתי צפוי, נוצר רגע אחד של שקט. שבריר של שפיות. שני אנשים שבחרו בחיבור. שלרגע אחד הצליחו להתאחד. מעל מה שהם חושבים. מעל מה שהם מרגישים. מעל לדעת.  לא היה שם ימין ושמאל, לא היו שם דתית וחילוני, לא הייתה שם אג'נדה פוליטית. רק שני אנשים שבחרו להתחבר.

חיבוק אחד שהרגשנו כולנו. התרגשנו כולנו. הרמוניה מופלאה. נוכחות של אלוהים הייתה שם, ברגע הקסום הזה.

"על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י יב). משפט ששמעתי הרבה פעמים בשיעורי הקבלה שאני משתתפת בהם. זאת הפעם הראשונה שבאמת הבנתי אותו. שבאמת הרגשתי אותו.

ואם זה הצליח ביום העצמאות יש תקווה אמתית לעם ישראל. למרות כל השנאה וההתנגדויות, אפשר ללכת מעל לדעת ולהתחיל לסמן חיבור כמטרת על של כולנו

"הן אפשר, הן אפשר, שיהיה זה פשוט כבר מחר"

הרבה שעות של מלחמה היו לנו בזמן האחרון.

בואו ניקח לנו שעת רצון.

בערב החג, כשכולנו  ניפגש בדרכים, יפים, חגיגיים, עמוסי סירים…כשנזדחל בכבישים המפוקקים, ונסתכל סביבנו, נקלוט שכולנו נמצאים שם באותה דרך.

כולנו בדרך  לליל הסדר.

כמו שעשו אבותינו. ואבות אבותינו. במרוקו, בהונגריה. במצריים, בפולין.

נסתכל רגע בעיניים של האנשים ברכב ליד ונבין כמה אנחנו דומים. כמה פשוט לראות את המשותף.

וכשהילדים הקטנים שלנו ישאלו בעיניים נוצצות  "מה נשתנה?" נעצור לרגע, נסתכל להם בעיניים, ונחשוב על העולם שאנחנו מכינים להם. אולי כדאי באמת לשנות. לוותר על העונג המזויף להיות צודקים. הצורך שלנו לנצח. להילחם  בעצמנו.

הרי ברור שאם נאחד כוחות, ולא נזרוק כל כך הרבה משאבים על הורדת ידיים ביננו, נהיה הרבה יותר חזקים. זה לא עניין של ימין ושמאל. ההגדרות האלו כבר מזמן איבדו משמעות. אנחנו עומדים בפני מציאות מורכבת, והכוח האמתי הוא לא במכונות המלחמה. הוא בחיבור ביננו. לא צריך לחכות למלחמה בשביל להרגיש ביחד. אפשר כאן, עכשיו, בערב חג, כשכולנו מסובים, להרגיש אחים.

אחיי אתם! .מנשקי הקמעות, מחבקי העצים, מבעירי המנגל, אדוקי הטבעונות…זה לא חשוב מה המנהגים שלכם, איך בחרתם לחיות, אנחנו יכולים להתעלות מעל כל אלה. לחפש את המשותף ולאפשר את השוני.

בואו ננסה קצת אהבה. השנאה לא עובדת לנו כל כך טוב.

זה לא "אנחנו או אתם". יהיה "אנחנו" רק אם יהיה אנחנו ואתם. ביחד.

נלך על סלוגן אחר. העתיק בעולם. "ואהבת לרעך כמוך"